Home » Zayıflama Önerileri » zayıflamak için nasıl bir yöntem denemeliyim?

zayıflamak için nasıl bir yöntem denemeliyim?

Zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunu , çok kiloları olan ve zayıflamayı kafasına koymuş olan herkes sorabilir . mühim olan zaten irade olarak zayıflamayı bir biçimde kararlaştırmaktır . Gerisi ise kendiliğinden gelecektir . Bizler de zayıflamak istiyorum bunun için ne uygulamak gerekir diye düşünce edinmek isteyen sevgili okurlarımıza zayıflamanın ve kilo vermenin altın kuralları ile ilgilenen harika bir makale paylaşacağız . Fakat aşağıdaki kilo verme tavsiyeleri yanlızca zayıflatan yiyecekler ve besinler ile alakalıdır . Diğer kilo verme yolları ise ilerleyen zamanlarda siz sevgili okurlarımız ile paylaşılacaktır .

ZAYIFLAMANIN ALTIN KURALI

Meyve ve sebzeler sağlıklı beslenme önerileri içerisinde en kocaman yeri tutan 2 temel gruptur . Fakat bütün meyve ve sebzelerin tespit edilmiş bir enerji değeri ve şeker içerikleri vardır . Bu nedenle yenilen miktarlar önemlidir , yarım muzun enerji değeri 1 elmaya eşittir .

Meyve porsiyonları meyvelerin şeker içeriklerine göre ayarlanarak tavsiye edilir . Sebzelerin genel itibariyle su ve lif oranlarının çok yüksek olması enerji değerlerinin düşük olmasına sebeptir . Çiğ olarak yenilebilen kıvırcık , göbek marul , nane , maydanoz , roka , biber , domates , salatalık buna benzer sebzeler çoğu zaman diyette özgür bırakılır . Pişirilerek yenilen sebzelerde ise durum içindeki yağ miktarına ve pişirme şekline bağlıdır . Netice olarak meyve ve sebzeler düşük enerji detaylı olmalarına rağmen diyet içerisinde tavsiye edilen miktarların üzerinde yenilmemelidir .

Yararlarını biliyor musunuz?

Üzüm: Vücudu zararlı madde etkilerine karşıt koruyan , fitokimyasallardan flavonoidleri içeren . Kalp hastalıkları ve kansere karşıt koruyan üzüm bol bol tüketilmelidir .

Karpuz: İçerdiği laykopen maddesinin , kansere karşıt koruma amaçlı özelliği olduğu bilinen A ve E vitaminlerinden ek olarak tesirli olduğu saptanmıştır .

Kayısı: İçindeki beta karoten isimli madde , hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak , kanseri önler . Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur . Bir kayısı ne kadar parlaksa , içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksektir .

Domates: Domates özellikle laykopen yönünden zengindir . Laykopenin antioksidan etkisi sebebiyle göğüs , sindirim sistemi , mesane ve deri kanseri riskini azalttığı bilinmektedir .

Biber: Bol miktarda A ve C vitamini içeren .

Çilek: Bol miktarda A , B1 , B2 , C ve K vitamini , protein , şeker , meyve asidi , demir , fosfor , sodyum , kalsiyum , potasyum içeren .

Şeftali: A ve C vitaminlerini içeren .

Elma: Tok tutan , kalorisi çok olmayan cilde ve saçlara iyi gelen elmada A , C vitaminleri bulunuyor . Potasyum zengini elma , sindirim için yararlı bol miktarda lif içeriyor .

Kivi: Kalp ve damar sağlığı açısından kolestrolün düşürülmesinde tesirli bir madde olan petkin , kivi de bol miktarda mevcut .

zayıflamak için ne yapmalıyız – zayıflamak için ne yapmalıyım

Yukarıdaki buna benzer zayıflamak için ne yapmalıyız ya da zayıflamak için ne yapmalıyım diye soranlar için zayıflamanın formülü aslında çok basit : ek olarak az ye , ek olarak çok hareket et . Ama bu , gerçekte bu kadar kolay değildir , değil mi?

Uzun süreli kilo kaybı imkansız değil , fakat kararlı olmalısınız . Kilo sunmak için bir plana sahip olmak harika bir başlangıç . İşte , planınıza girmesi gerekli olan 10 madde :

Kahvaltı yapın . Bu , sonradan çok acıkmanıza ve yiyeceğiniz şeyi seçerken kontrolu kaybetmenize engel olur .
Buz dolabınızı sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıklarla doldurun . Patates cipsi ve kurabiye buna benzer çok yağ ya da çok tuz içeren atıştırmalıklardan uzak durun .
Diyet lifleri içeren besinler tüketin ve Lifle dolun! Meyve , sebze ve tam tahıllı yiyecekler tüketin . Bu besinlerdeki lif , sağlıksız seçeneklere yer bırakmayacak biçimde vücudunuzu doldurur .
Hafta sonları kötü alışkanlıklarınıza dönüş yapmayın . Birden Çok insan hafta içi uyguladıkları sıkı diyeti hafta sonları bozarlar ve bunu bütün hafta ‘iyi’ oldukları için bir hediye olarak görürler . Maalesef , bu hafta içi vermiş olabileceğiniz kiloları geri almanıza neden olur .
Porsiyonlarınıza dikkat edin . Gerçek ölçülerle , olması gerektiğini düşündüğünüz ölçüler farklılık gösterebilir . Özellikle diyete yeni başlarken , porsiyonlarınızı iyi ölçün .
Yaşam tarzınız için hedefler belirleyin , kilo kaybı için değil . Sağlıklı beslenmek zaten zamanla kilo kaybına da sebep olacaktır . Her zaman kilonuzu kontrol etmek umutsuzluk verir ve vazgeçmenize neden olabilir .
Yola çıkacağınız zaman yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alın . Bu bir muz , elma yada yolda ”milkshake” almak için durmanızı engelleyecek bir başka meyve olabilir .
Kendinizi çok sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum etmeyin . Eğer çikolatayı çok seviyorsanız , koca bir paket adına küçücük bir parça aldığınız sürece sorun yok .
Hareketlenin! Egzersiz , kalıcı kilo kaybının anahtarıdır .

10 . Günlük tutun . Yediklerinizi , ne zaman ne kadar yediğinizi , yaptığınız egzersizleri ve sizi motive edecek her şeyi not alın .

Bir önceki yazımız olan zayıflamanın püf noktaları nelerdir? başlıklı makalemizde Diyet, hızla zayıfla ve Kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + dokuz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>